12 Ağustos 2015 Çarşamba

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Çamaşır kurutma makinesi, vakti az olanlar için teknolojik bir nimet. Hem yıkayan hem kurutan makineler ise daha büyük nimet. Çamaşırlarınızı makineye koyuyorsunuz, yıkanıyor ve dolaba yerleştirmeye hazır halde kupkuru çıkarıyorsunuz :) Daha önceleri çamaşır kurutma makineleri yalnızca tek başına satın alınabiliyorken, bugün birçok marka çamaşır yıkama ve kurutma makinelerini birleştirdi. Kurutmalı çamaşır makinesi, benim gibi evde kurutma makinesi için yeri olmayanlar için de çok iyi bir seçenek oldu.

Yaklaşık 2 ay önce çamaşır makinem bozulunca, yeni makinemi kurutmalı olanlardan almaya karar verdim, bir hafta araştırdıktan sonra şu modeli satın aldım: Electrolux EWW1686HDW A+++ 8 Kg Yıkama, 7 Kg Kurutma Kapasiteli 1600 Devir.Peki kurutmalı çamaşır makinesi alırken nelere dikkat ettim?

1) Yıkama ve kurutma kapasitesi

Öncelikle kaç kişilik bir ailesiniz, ne kadar çamaşırınız çıkıyor? Bunlar önemli faktörler. 7 kilo çamaşır demek koca bir leğen dolusu çamaşır demektir, ona göre düşünün. Çarşaf, battaniye gibi büyük parçalar yıkamak istiyorsanız 7 kilodan daha az kapasitede bir makine almayın.
Kurutma meselesine gelince, malesef çoğu kurutmalı çamaşır makinesi, yıkadığı kadar çamaşırı kurutmuyor. Örneğin 8 kg yıkama 4 kg kurutma kapasitesine sahip bir makine alırsanız, yıkadığınız çamaşırların yarısını kurutmadan önce makineden boşaltmanız gerekir. Bu da bana göre pratik değil ve enerji sarfiyatı açısından dezavantajlı bir durum. Yani tavsiyem, ne kadar yıkama kapasitesi olan bir makine alırsanız, ona yakın kapasitede kurutabilen bir makine almanızdır.
Benim satın aldığım makine 8 kilo yıkama 7 kilo kurutma kapasitesine sahip. Ürünün kılavuzunda, kuruttuğunuz çamaşırın tipine göre (pamuklu/narin/yünlü vb) ne kadar sürede kurutabileceğinizi ayrı ayrı anlatılıyor. Pamuklu çamaşırlarda  7 kilo kadar çamaşır doldurduğumda, çamaşırların tamamını kurutabiliyorum mesela :) Hassas, sentetik veya yünlü çamaşırlarınızı kurutacağınız zaman makineyi ona göre doldurmalı ve uygun programda çalıştırmalısınız. 


Bugüne kadar makinemde pamuklu giysiler, çarşaf, eşofman, çorap gibi birçok giysiyi kuruttum, çekme ve yıpranma olmadı. Makinemde kurutma programı 3 adet: Az nemli, Ütülük, Dolaplık.
Ütülük kurutma, adından anlaşılacağı gibi ütülemeye müsait belli belirsiz bir nemlilikte bırakıyor. Dolaplık kurutmada ise tamamen kuruyan çamaşırlarınızı doğrudan dolabınıza yerleştirebiliyorsunuz :)

2) Enerji verimliliği

Enerji verimliğinin yüksek olması elektrik ve su faturanız açısından iyi açıdan etkiler. Kurutmalı çamaşır makineleri, kurutma işlemi için su harcadıkları için su faturanızın bir miktar yükseldiğini görebilirsiniz. Bu nedenle makinelerin su sarfiyatlarını karşılaştırmanız faydalı olacaktır. Benim eski çamaşır makinemin elektrik sarfiyatı çoktu, yeni makinemle elektrik faturamda düşüş oldu. Su faturam ise sadece 10-15 lira arttı. Ama hayatımı kolaylaştırmasının yanında bu pek umrumda olmadı açıkçası :)

3) Devir

Alacağınız çamaşır makinesinin sıkma devri ne kadar yüksekse çamaşırlarınız o kadar kuru çıkacaktır. En azından 1200 devir bir makine almanızı tavsiye ederim.

4) Marka güvenilirliği ve garanti ağı

Makinenizde herhangi bir sorun olduğunda bulunduğunuz yerde marka servis ağının iyi olup olmadığını araştırmanız, oluşabilecek muhtemel sorunların önüne geçecektir. Ankara'da Electrolux servisinden memnun kaldım. Söyledikleri saatte geldiler ve tanıtımını yeterli biçimde yaptılar, gayet nazik personelleri vardı.

5) Diğer özellikler

Farklı markalar çamaşır makineleri için farklı yıkama/kurutma programları oluşturuyor. Bunun yanında ekstra kolaylık sağlayan programları olup olmadığını da incelemenizi tavsiye ederim. Örneğin, ütülenmesi zor bir gömleğiniz var, ütüden önce makinenizin 'kırışıklık açma' programına koyuyorsunuz, yumuşacık çıktığı için kolayca ütüleniyor. Veya akşam giymek istediğiniz mavi gömleğinizi yıkamadığınızı farkettiniz, aceleniz de var. Hemen 'buharla tazeleme' programına atıyorsunuz, kokulardan arınarak çıkıyor. En azından bir akşamlık idare edebiliyorsunuz. Bu programlardan olmazsa olmazınız varsa alırken dikkat etmelisiniz.3 yorum: